Saturday 6 March 2021

Garanti nedir? Hangi şartlarda geçerlidir?

Elektrikli test ve ölçü aletlerinde garanti sadece fabrikasyon hataları için geçerli olup kullanıcının yaptığı hatalar garanti kapsamı dışındadır. Çünkü yaptığınız test ve ölçümlerde hata yapabilirsiniz veya yanlış konumda yanlış sistemleri ölçebilirsiniz. Böyle durumlarda cihazınız iyi bir marka ise bu tür hatalarda buzzer ile sesli ikaz sinyali verir, cihazınızı derhal ölçtüğünüz yerden çıkarmanız gerekir, aksi takdirde 30 ila 40 saniye arasında cihazınız bu hatanızdan dolayı hasar görür. 

Fabrikasyon hataları genellikle ilk bir hafta içinde belli olur. Örneğin; aynı ölçümü aynı yerde arka arkaya birkaç defa yaptığınızda her seferinde farklı değerler alıyorsanız bu fabrikasyon hatasıdır.

Cihazınız  aylarca veya daha uzun bir süre düzgün çalışmış ise daha sonra herhangi bir kademesi veya fonksiyonu çalışmıyorsa bu durumda kullanıcı hatası aranır.

Cihazınız yanmış ise arka kapağın olduğu yer yanık kokar veya kapağı açtığınızda bu koku etrafa yayılır. Böyle durumlarda cihazınız kesinlikle garanti kapsamı dışındadır.

Her türlü şartlarda 3 yıl 5 yıl garantilidir diye satılan ürünlerin asla elektronik devresinde bir oynama yapmazsınız. Örneğin bir buzdolabı aldığınızda sadece fişini prize takarsınız. Eğer buzdolabınız iyi soğutmuyorsa veya dengesiz çalışıyorsa bu fabrikasyon hatasıdır veya voltajdan kaynaklanıyorsa bu problem de Elektrik kurumunun hatasıdır.