Saturday 6 March 2021

Prizden toprak direnci nasıl ölçülür?

Daha önce topraklaması yapılmış bir binanın topraklamasını kontrol etmek istediğimizde karşımıza çeşitli problemler çıkmaktadır. Topraklaması ölçülecek yere, yakın toprak alan bulunamamakta veya bulunan toprak alanına kadar cihazın kablosu yetişmemektedir. Kazıklı ölçüm yapılan sistemlerde kablo boyları genellikle 20-25 metreyi geçmemektedir (bazı cihazlarda 50 metredir). Ayrıca üst katlarda, bir bilgisayar veya herhangi bir sistemi kurmak istediğinizde, mutlaka kontrol etmek zorunda olduğunuz en önemli konu, prizin topraklamasının iyi olup olmadığı, nötr ve fazın doğru olup olmadığı veya priz içinde herhangi bir kısa devre bulunup bulunmadığını test etmektir. Bir çok yerde prizde meydana gelen aksaklıktan dolayı cihazlarınız zarar görmekte fakat siz bunun farkında olmamaktasınız.

Bütün bunların çözümü size Kyoritsu’dan (Japon) Model 4140 numaralı cihaz iledir. Bu cihazın fişini prize taktığınız zaman (eğer faz ve nötr ters takılırsa cihazda kırmızı ışık yanarak sizi ikaz eder) önce voltajı görebilir ve test butonuna bir kere bastığınızda da anında prizinizdeki topraklamanın iyi olup olmadığını ve kaç ohm olduğunu öğrenebilirsiniz. Binadaki bütün prizleri tek tek dolaşarak 5-10 dakika içinde bir çok prizi test edebilirsiniz.

Cihazın diğer önemli özelliği, PSC testi yani “beklenen kısa devre akımı testi” dir. Bu cihazın anahtarını PSC test bölümüne getirip, 200A/2000A veya 20kA kademelerinden birinde iken, test butonuna bastığınızda, fazdan toprağa kısa devre olma halinde, kaç ampere kadar akım geçebileceğini test etmiş olursunuz. Bu ölçümün amacı, devredeki koruyucu aygıtlardan ne kadar akım geçip/geçmeyeceğinin görülebilir olmasıdır.

Yaptığımız bazı testlerde, prizden PSC ölçümü yapıldığında, iyi olduğunu zannettiğimiz sistemimizden ancak 3A, 10A çekilebileceğini görmekteyiz. Bu durumda,devredeki koruma aygıtlarının,toprak kısa devresinde görev yapmayacağı ve ilave koruma aygıtlarına (ölçü aletinin göstermiş olduğu değerlerden istifade ederek buna uygun kaçak akım şalteri koymak, veya kaçak akım şalteri ayarlarını buna göre güncellemek) ihtiyaç olduğu anlamı çıkarılmaktadır.