Tuesday 26 May 2020

3E Electrotech Röportajı: Üretim sırasında doğru cihazı seçmek birinci iştir

1

Sanpa Elektronik'in ürün yelpazesinde, toprak direnci test cihazları ve pensampermetreler büyük yer tutmaktadır. Sanpa Elektronik'in Genel Müdürü Şahap Dereli, "Sattığımız pensampermetreler dünyada bile yeteri kadar üretilmeyen CAT. IV gurubundadır" diyor.

Ürünleriniz, mümessillikleriniz ve sattığınız markalar hakkında bilgi verir misiniz?

Sanpa'nın ürün yelpazesini pensampermetreler, multimetreler, takometreler, lüksmetreler, osiloskoplar, güç kaynakları, termometreler, izolasyon test cihazları, PSC test cihazları, güç analizörleri ve mikroohmetreler, faz kontrol cihazları, Yer altı kablo izleme cihazı, akü test cihazları, nem ölçerler, termal kameralar oluşturuyor. Mümessili olduğumuz firmalar Kyoritsu (Japon), Sanwa (Japon), Fisher(USA) ve Sonel (Polonya).

 

Elektriksel test ve ölçme cihazlarının endüstrideki fonksiyonları nedir? Bu cihazlar neden önemlidirler? Bu önem ülkemizde yeteri kadar anlaşılmış mıdır?

Bu tür cihazlar olmasa birçok testler yapılamaz ve doğru üretim olmaz.Üretim sırasında doğru cihazı seçmek, ilk testleri yapmak ve üretimi yönlendirmek birinci iştir. Bu önem maalesef ülkemizde yeteri kadar anlaşılmamıştır. Teknik personel, en ucuz cihazla en yüksek verimi almaya çalışmaktadır. Bu da mümkün değildir. Bu oran yüzde 70 gibi çok büyük bir değere tekabül etmektedir.

 

Pazara sunduğunuz ürünlerin özellikleri nelerdir, sattığınız ürünler için satış sonrası bir eğitim hizmetiniz var mı?

Bizim sattığımız ürünlerin içinde hem profesyonellerin hem de amatörlerin kullandığı türde cihazlar ve ölçü aletleri bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak, toprak direnci test cihazları ve pensampermetreler büyük yer tutmaktadır. Topraklama direncini sık sık kontrol etme gereği vardır. Bu konunun önemi birkaç senedir iyice ortaya çıkmıştır. Bütün tesis ve binaların topraklamasının iyi olması gerekmektedir. Sattığımız pensampermetreler ise dünyada bile yeteri kadar üretilmeyen CAT. IV gurubundadır. Özellikle toprak direnci test cihazları ve izolasyon direnci test cihazları hakkında alıcı tarafından istendiği zaman eğitim vermekteyiz.

 

Müşterilerinize özel ürün tasarımı yapıp üretiyor musunuz? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Bizim cihazlarımız yurt dışında ve adetli üretildiği için isteğe özel yapılmamaktadır. Biz firma olarak menüsü karışık ve kullanılması zor bazı cihazların Menü’sünü Türkçe yaptırarak hizmet vermeye çalışıyoruz.

 

Elektriksel test ve ölçme cihazlarının satın alımında ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yapacakları testin önemine göre cihaz seçmelerini öneririm. Burada fiyat daima ikinci planda kalmalıdır. Ucuz cihaz tercih edildiğinde daha sonra yanlış karar verdiklerini anlamaktadırlar.

 

Konuyla ilgili yürürlükte bulunan yönetmelik ve standartlar hakkındaki değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Bu konuda fazla bilgi sahibi değilim, ama ithal ettiğimiz ürünlerin Uluslar arası standartlara uygun olmalarına dikkat ediyoruz. Aslında tüketici de bu konuda gerekli bilgiye sahip değil. Tüketici sadece satın aldığı cihazın ne şartlarda olursa olsun 2 yıl garantili olduğunu düşünüyor, hatta mühendis olanlar bile aynı şekilde düşünüyor. Elde kullanılan ve hata yapmaya müsait elektronik cihazların garantisi sadece fabrikasyon hataları için 2 yıldır.  Tüketici cihazı yanlış kullanıyor, yakıyor veya uyumsuz aksesuar kullanıyor veya cihazın limitlerini zorlayarak bozuyor, sonra gelip bunun garantisi yok mu diyor. Müşterilerimiz bu garantiyi, TV, çamaşır makinası veya bulaşık makinasının garantisi ile karıştırmaktadırlar.

 

Kalibrasyon işlemlerinizde yurt dışında akredite olmuş firmalarla organik bağlantınız var mı veya müşteri böyle bir şey talep ediyor mu?

Getirdiğimiz cihazların, özellikle  pahalı olanların kalibrasyonları yapılarak ithal edilmektedir. Müşterilerimiz bütün aldıkları cihazları kalibrasyonlu talep etmektedirler. Fakat bazı cihazların kalibrasyonu, cihazın parasının iki katı olmaktadır. Burada dikkat edilecek husus kalibrasyon yaptırılmaya değecek cihaz satın almaktır.