Pazartesi 10 May 2021

Termal Kameralar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1

Termal kamera kullanım alanları gittikçe büyüyor. Özellikle mühendislik uygulamalarında termal kameranın kullanımı da yaygınlaşıyor. Basit ve güvenilir bir kullanımı olmasının yanında ileride oluşabilecek tehlikeleri, arızaları ve bunların oluşturacağı maliyeti önleme konusunda çok önemli bir yere sahip. Termal kamera kullanımının artmasıyla birlikte birçok soru akla geliyor. Termal kamera ile ilgili sıkça sorulan soruları, cevapları ile birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Pensampermetre Alımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

1

Güvenli ve doğru ölçüm yapmak mühendisliğin en önemli şartlarından birisidir. Özellikle elektriksel ölçüm yapıyorsak kullandığımız ölçüm cihazının güvenilirliği, özellikleri, doğru ölçüm yapması gibi birçok özelliğini bilmemiz veya öğrenmemiz gerekir. Bu yazımızda elektriksel bir ölçüm cihazı olan pensampermetreleri anlatacağız. Pensampermetre nedir? Nasıl Çalışır? Hangi değerleri ölçer? Pensampermetre alımında nelere dikkat edilmelidir? Hepsinin cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kablolarda Arıza Tespiti ve Kablo Arıza Tespit Cihazları

1

Elektrik, telekomünikasyon ve görüntü sistemlerinde enerjinin ve verilerin iletilmesinde kablo sistemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Kabloların güvenlik ve çevresel kirlilik gibi sorunlara neden olmaması için yer altına yerleştirilmesi gerekmektedir. Kilometrelerce uzunluğa sahip bu kablolarda çeşitli nedenlerden ötürü zamanla çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Yer altında bulunan kabloların arızalarının neler olduğu, kablolarda arıza tespitinin nasıl yapıldığı ve bu arıza tespitinde kullanılan cihazların hangileri olduğunu bu yazımızda öğrenebileceksiniz.

Topraklama Tesislerinde Ölçüm ve Denetleme

1

Üretim tesisleri, yaşam alanları ve elektriksel güvenliğin sağlanması gereken her noktada topraklama konusu büyük önem arz etmektedir. Elektrik tesislerinde topraklama konusu “ Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği “ ile bazı standartlar ve kurallarla zorunlu hale getirilmiştir. Bu yazımızda topraklama tesislerinde muayene ölçüm ve denetleme noktasında yapılan testleri ve bu testlerin hangi cihazlarla yapıldığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Elektriksel Güvenlik Test Cihazları (CE Test Cihazları)

1

Günlük hayatımızda kullandığımız büyük, küçük birçok alet elektrikle çalışıyor. Aralarında insanlar için tehlike oluşturacak akım ve gerilimlerin olduğu aletler de var. İşte bu tür aletlerin insanlar açısından güvenliğini sağlama amacıyla elektriksel güvenlik test cihazları kullanılarak gerekli önlemler alınır. Biz bu yazımızda elektriksel test cihazları hakkında bilgiler vereceğiz.

İzolasyon Direnci Nedir? | İzolasyon Test Cihazları

1

İzolasyon direnci ölçümü hemen hemen her elektrikli ürün ve cihaz için gerek üretim aşamasında gerekse servis aşamasında yapılan bir testtir. Bu testler sonucunda insan sağlığını tehdit edebilecek arızalar tespit edilerek önlenir. İşte bu önemli elektriksel yalıtkanlık konusunun önemini, ölçüm cihazlarını ve yapılması gerekenleri bu yazımızda inceledik.