Cihazların Kullanımı

Cihazların Kullanımları


Sanpa Elektronik‘te bulabileceğiniz cihazların nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız bu sayfadaki makaleleri inceleyin. Hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz cihazları bize bildirin – en kısa zamanda ekleyelim.

Cihazlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu cihazın özelliği loop testinden faydalanarak direnci hesaplamaktır.

Daha önce topraklaması yapılmış bir binanın topraklamasını kontrol etmek istediğimizde karşımıza çeşitli problemler çıkmaktadır. Topraklaması ölçülecek yere, yakın toprak alan bulunamamakta veya bulunan toprak alanına kadar cihazın kablosu yetişmemektedir. Kazıklı ölçüm yapılan sistemlerde kablo boyları genellikle 20-25 metreyi geçmemektedir (bazı cihazlarda 50 metredir). Ayrıca üst katlarda, bir bilgisayar veya herhangi bir sistemi kurmak istediğinizde, mutlaka kontrol etmek zorunda olduğunuz en önemli konu, prizin topraklamasının iyi olup olmadığı, nötr ve fazın doğru olup olmadığı veya priz içinde herhangi bir kısa devre bulunup bulunmadığını test etmektir. Bir çok yerde prizde meydana gelen aksaklıktan dolayı cihazlarınız zarar görmekte fakat siz bunun farkında olmamaktasınız.

Bütün bunların çözümü size Kyoritsu’dan (Japon) Model 4140 numaralı cihaz iledir. Bu cihazın fişini prize taktığınız zaman (eğer faz ve nötr ters takılırsa sizi ikaz eder) önce voltajı görebilir ve test butonuna bir kere bastığınızda da anında prizinizdeki topraklamanın iyi olup olmadığını ve kaç ohm olduğunu öğrenebilirsiniz. Binadaki bütün prizleri tek tek dolaşarak 5-10 dakika içinde bir çok prizi test edebilirsiniz.

Cihazın diğer önemli özelliği, PSC ve PFC testi yani “kısa devre akımı ve muhtmelel kaçak akım” testleri dir. L-N test butonuna bastığınızda, faz ne nötr arasında olan direnci ve oluşabilecek kısa devre akımını (PSC) görebilirsiniz. L-PE (ATT-ON) butonuna bastığınızda iste faz ile toprağın arasındaki direnci ve muhtmel kaçak akımı (PFC) yi görürsünüz. Bu ölçümün amacı, mevcut sistemi ölçüp yeterliliğini belgelemektir. Örnek: Faz ile toprak arası direnç çok yüksek ise muhtemel kaçak akımda (PFC) düşük olacaktır. Oysaki PFC değeri ne kadar yüksek olursa, kaçak akım rölesi o kadar hızlı atacaktır.